Na czym polega rozgraniczenie nieruchomości?
Granice często bywają powodem sporów między sąsiadami - czasami nie zgadzamy się z aktualnym przebiegiem granic. W takiej sytuacji możemy uniknąć konfliktów poprzez rozgraniczenie nieruchomości. Jest to jedyny skuteczny sposób na to, żeby poradzić sobie z kłopotliwymi miejscami nawet wtedy, kiedy działka od dawna jest zagospodarowana.
Czym jest rozgraniczenie nieruchomości?
Rozgraniczenie nieruchomości jest czynnością geodezyjną, która ma na celu ustalenie, jaki jest przebieg granicy. W celu ustalenia przebiegu granicy określa się położenie linii i punktów granicznych, w trakcie procesu punkty te są odnawiane w gruncie (poprzez oznaczenie znakami graficznymi), dodatkowo sporządzana jest dokumentacja z okazania granic. Proces rozgraniczenia nieruchomości przebiegać musi zgodnie z procedurą, która ustalona jest przez przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Rozgraniczenie granic przeprowadza się wtedy, kiedy pojawiają się wątpliwości i spory na tle przebiegu granic. Rozgraniczenia nieruchomości nie przeprowadza się wtedy, kiedy granice są wyznaczone i wykazane w dokumentach, ale nie w terenie. Jeśli jednak w dokumentacji brakuje informacji o uwidocznieniu granic, konieczne jest przeprowadzenie rozgraniczenia.
Przebieg rozgraniczenia granic
Rozgraniczenie granic jest czynnością, która podejmowana jest na wniosek właściciela przynajmniej jednej nieruchomości, której granica jest sporna. Możliwe jest przeprowadzenie procedury z urzędu w sytuacjach, kiedy wymaga tego interes społeczny lub gospodarki narodowej, albo kiedy prowadzona jest procedura scalania gruntów. Jak wygląda rozgraniczenie granic? Składa się na to kilka kroków:
1. Złożenie wniosku o rozgraniczenie do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Do wniosku załącza się dokumenty potwierdzające prawo do rozporządzania nieruchomością gruntową.
2. Urząd wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania, jest ono dostarczane stronom postępowania.
3. Urząd wskazuje geodetę, który przeprowadzi rozgraniczenie granic. Z reguły jest to osoba wskazana przez wnioskodawców.
4. Geodeta dokonuje czynności i określa termin okazania granic na gruncie.
5. Po okazaniu granic geodeta sporządza stosowne dokumenty, które następnie są przekładane w wydziale geodezji starostwa powiatowego.